16 Nisan 2015 Perşembe

LAVANTA YAĞI VE TÜTSÜSÜNÜN FAYDALARI

Lavanta bitkisi günümüzde bir çok alanda kullanılmaktadır. Kozmetikte, ev temizliğinde, parfüm yapımında, sağlık gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.

Lavantanın faydaları:
- Karaciğerin çalışmasını sağlar. Hepatit hastalıklarında kullanılır. Günde bir fincan lavanta çayı içmek sağlığınıza iyi gelir.

- Lavantanın antiseptik özelliği vardır. Özellikle gözlerde oluşan bahar alerjilerinde, göz şişmesi ve çapaklanmalarda lavanta çayı ile gözlere kompres yapmak rahatlatır.

- Antiseptik özelliğinden dolayı yüzdeki akneleri geçirir. Lavanta yağını sulandırarak aknelerin üzerine sürebilirsiniz yada çayını tonik olarak kullanabilirsiniz.

- İdrar söktürücü özelliği vardır. Diyetlerde kullanılması tavsiye edilir. Böbreklerin çalışmasını sağlar.

- Lavanta yağını egzama, yanık, sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanabilirsiniz. Birkaç damla lavanta yağını sorunlu bölgeye masaj yaparak uygularsanız hızla iyileştiğini görürsünüz.

- Koltuk altınıza 1 damla lavanta yağı sürerseniz gün boyu kalıcılığını korur. Parfüm ya da deodorant yerine kullanabilirsiniz.

- Böcek ve arı sokmalarında bir kaç damla lavanta yağı sürmek acı ve kaşıntıyı giderir.

- Lavantayı oda kokusu olarak kullanabilirsiniz. Spreyli bir şişeye 5-6 damla lavanta yağı damlatıp evinize sıkarsanız hem mikropları öldürür hemde evinizin güzel kokmasını sağlarsınız.

- Saç temizliğinde ve kepek sorununda lavantayı kullanabilirsiniz. Durulama suyuna birkaç damla lavanta yağı ekleyebilir ya da lavanta çayı ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Lavanta tütsüsünün faydaları: 
- Lavanta tütsüsü zihin açıcıdır.

- Sinirleri gevşetir ve sakinleştirir.

- Sitresten kaynaklanan baş ağrılarını giderir.

- Rahat uyumanızı sağlar.

- Negatif energiyi giderir.

- Havayı temizler

- Nezle, grip gibi soğuk algınlığı hastalıklarında rahatlatıcı etkisi vardır.